Odzyskując dane dla naszych klientów od wielu lat, jesteśmy w stanie wyróżnić najczęstsze sytuacje utraty Danych. W tym artykule powiemy co może być przyczyną poszczególnych symptomów usterek dysku twardego:
– Usunięte dane – Pliki można usunąć przypadkowo lub celowo. Niezależnie od powodu usunięcia plików – możemy pomóc w ich odzyskaniu.
W systemie plików NTFS główna tabela plików (tablica MTF -Master File Table) identyfikuje i wskazuje fizyczne lokalizacje każdego pliku w urządzeniu do przechowywania danych. Jest ona ciągle aktualizowana i przepisywana, ponieważ pliki są tworzone i usuwane. System plików NTFS ma również funkcję o nazwie bitmapa, która zawiera informację o używanych przestrzeniach dysku.
Po usunięciu pliku mapa bitowa aktualizuje się i stwierdza, że miejsce zajmowane przez ten plik jest puste. Jednak przestrzeń zajmowana na dysku nie jest pusta. System plików nie zmienił sektorów zawierających usunięty plik. Oznaczył je tylko jako nieużywane w bitmapie.
– Uszkodzone dane – Uszkodzenie plików na nośniku może się zdarzyć z wielu różnych powodów. Jeśli struktura systemu plików jest uszkodzona, to może to wpłynąć na przechowywane na nim informacje. W niektórych przypadkach tych plików nie da się przywrócić do prawidłowej postaci i zostaną usunięte lub przeniesione do specjalnego katalogu. Nasi specjaliści mogą pomóc przywrócić uszkodzone pliki.
– Upuszczony dysk twardy – Dyski twarde z racji na swoją konstrukcję są delikatne i wrażliwe. Natomiast zewnętrzne dyski USB są pozycjonowane przez producentów jako przenośne. Kiedy ta kombinacja się połączy, przenośne dyski twarde jak i same obudowy bardzo często ulegają uszkodzeniom fizycznym. Wtedy tylko w profesjonalnym laboratorium można uzyskać POMOC.
– Awaria głowicy zapisująco odczytującej – Usterka tego typu najczęściej objawia się głośnym „klikaniem” twardego dysku. Kiedy twój dysk twardy zaczyna klikać, najlepiej od razu zanieść go do specjalistów odzyskiwania Danych. Klikanie może być również spowodowane uszkodzeniem obszaru serwisowego, lub oprogramowania układowego. Żadne działania na własną rękę nie przyniosą pożądanego efektu.
– Piszczący dysk twardy – Piszczenie dysku twardego może wynikać z różnych przyczyn, Jednak wysoce prawdopodobne jest fizyczne uszkodzenie głowic lub napędu talerzy.
– utrata zasilania / przepięcie zasilania – Przerwy w zasilaniu, wahania zasilania czy przepięcia mogą spowodować awarię dysku twardego. W takim przypadku mogą pomóc tylko wykwalifikowani inżynierowie.
– Przypadkowe formatowanie – Jeśli Ty lub ktoś inny przypadkowo przeformatował Twój dysk twardy, wygląda to podobnie jak z usunięciem danych. Dopóki nowe dane nie zostaną zapisane na talerzach dysku, Nasi specjaliści mogą pomóc w przywróceniu Danych.
– Błąd odczytu / zapisu głowic – Głowice odczytu / zapisu to bardzo delikatne i mocno eksploatowane podzespoły dysku twardego. Uszkodzenia mogą wynikać z wyeksploatowania lub wstrząsów napędu. W przypadku ich uszkodzenia konieczna jest specjalistyczna wiedza i wyposażenie aby próbować naprawy i odzysku.
– Nie rozpoznano urządzenia USB – Jeśli nie możesz uzyskać dostępu do zewnętrznego dysku twardego lub przenośnej pamięci otrzymujesz błędy połączenia USB, nie trzeba od razu panikować. Komunikat ten oznacza to, że system nie potrafi odnaleźć logicznych struktur dysku i systemu plików czyli tym co je opisuje i umożliwia systemowi operacyjnemu ich rozpoznawanie.( to jeszcze nie jest równoznaczne z utratą Danych. )
– awaria silnika napędu talerzy – Najczęstszą przyczyną tej usterki jest oczywiście upadek lub uderzenie w dysk podczas jego pracy. Jednak uszkodzenia silnika zdarzają się również z powodu awarii łożysk silnika lub samego silnika.