Prawdopodobnie najbardziej unikalną cechą dysków twardych firmy Toshiba jest fakt, że cały kod specyficzny dla dysku, niezbędny do jego działania, jest zapisany na stronach konfiguracyjnych przechowywanych w pamięci ROM na płytce elektroniki. W większości napędów, takich jak Western Digital, Seagate czy Hitachi jest inaczej, bowiem korzystają one z obszaru usług, który jest przechowywany na talerzach dysku twardego. Koncepcja firmy Toshiba ma zarówno zalety, jak i wady. Zaletą jest brak podatności na uszkodzone sektory strefy serwisowej, a zatem konieczności naprawy oprogramowania w celu odzyskania danych. Natomiast wadą tej konstrukcji jest to, że jeśli płytka elektroniki jest bardzo zniszczona lub zagubiona, dane mogą być nie do odzyskania.

Zastosowanie  tego rozwiązania jest sprawia również, że napędy Toshiby są dość łatwe w obsłudze dla techników zajmujących się odzyskiwaniem. Wiadomo bowiem, że oprogramowanie układowe nie jest uszkodzone przez bad sektory i łatwiej mogą stwierdzić, w jakiej kondycji są głowice dysku.

Problemy z odzyskiwaniem danych z laptopowych dysków 2,5” Toshiba

W przeszłości jednym z typowych problemów związanych z dyskami w laptopach Toshiba był zły smar łożyskowy głównego napędu talerzy. Ten smar z czasem twardniał do tego stopnia, aż ostatecznie zhamowywał silnik. Często wymagało to laboratoryjnego wyjęcia talerzy i przeniesienia ich do innej obudowy. Czasem udawało się wymienić smar w celu uruchomienia talerzy i odzyskania Danych,  – jednak to rzadsze przypadki. Dziś te problemy z łożyskami wydają się już przeszłością, a dyski Toshiba należą do najbardziej niezawodnych na rynku.

Odzyskiwanie Danych z przenośnych dysków twardych USB Toshiba

W ostatnich latach Toshiba podążyła za innymi firmami takimi jak Western Digital, zabudowując interfejs USB bezpośrednio płytce elektroniki swoich dysków twardych. Chociaż na szczęście nie wprowadzili jeszcze szyfrowania. Rozwiązanie takie stwarza problem podczas próby odzyskania Danych, kiedy na dysku są uszkodzone sektory, ponieważ interfejs USB podłączony do typowego systemu Windows jest bardzo ograniczony. Wymaga to zastosowania specjalnych narzędzi, które pozwolą zwiększyć funkcjonalność zestawu poleceń SCSI na interfejsie USB i umożliwić selektywne obrazowanie na poziomie pojedynczego sektora, taką jak można normalnie osiągnąć za pomocą interfejsu SATA.

Ponad to dyski Toshiby cierpią na typowe problemy tak jak inne napędy.

– uszkodzone głowice odczytująco zapisujące
– uszkodzenie elektroniki związane z zasilaniem
– Przyklejenie głowic do talerzy dysku

Jeśli masz dysk Toshiba SSD to odzyskiwanie danych z takich dysków wiąże się z zupełnie innymi zagadnieniami. Więcej na temat odzyskiwania danych z dysków SSD można przeczytać tu: https://centrumodzyskiwaniadanych.pl/odzyskiwanie-danych-z-dyskow-ssd-naprawa-dyskow-ssd/