Od wielu lat Western Digital jest największym na świecie dostawcą dysków twardych. Z tego, również powodu w tych dyskach wykrywanych jest najwięcej różnego rodzaju usterek. Odzyskiwanie danych z dysków WD jest więc często wykonywaną usługą. Biorąc pod uwagę masową skalę sprzedaży i z tego wynikającą skalę odzyskiwania danych z dysków Western Digital, osiągnięto znaczny postęp. Przeanalizujmy to zatem przez pryzmat Odzyskiwania Danych z dysków danych Western Digital:

Projektowanie dysków Western Digital

Ciekawostką w konstrukcji dysków Western Digital jest to, że cała strefa serwisowa (SA) znajduje się na powierzchni talerza. Obszar ten, czasami nazywany również oprogramowaniem układowym, zawiera wszystkie informacje specyficzne dla dysku, a  potrzebne do translacji danych.
Ta funkcjonalność ma zarówno wady i zalety. Z jednej strony, pozwala to na łatwiejszą wymianę płyty elektroniki sterującej niż w innych dyskach HDD. Wystarczy mieć dostęp do narzędzi umożliwiających odczytywanie i zapisywanie Danych w ROM i można wymienić elektronikę na dowolny model z tej samej rodziny Western Digital. Umożliwia także inteligentną wymianę typu „hot-swap”, gdzie dysk z uszkodzonym obszarem serwisowym może mieć kod załadowany do PCB z innego napędu dawcy.
Z drugiej strony często spotykanym przypadkiem jest sytuacja, gdy dyski mają uszkodzone sektory w obu kopiach obszaru roboczego dysku.

Odzyskiwanie Danych z dysków Western Digital – uszkodzenie firmware

W przypadku uszkodzenia firmware dyski WD pozwalają na naprawę strefy serwisowej. Wykorzystując technikę znaną jako odczyt złożony, obie kopie SA napędu są odczytywane na złożonym obrazie. Osiąga się to za pomocą poprawnego kodu odczytanego z obu kopii jednocześnie wyłączając uszkodzone dane. Nowo zrekonstruowany obraz strefy serwisowej jest teraz gotowy do załadowania na płytkę elektroniki, który jest następnie zapisywany na dysk twardy.
Dyski Western Digital są również podatne na różne inne problemy z oprogramowaniem. Jednym z częstych problemów jest wolna reakcja oprogramowania firmware. Dzieje się tak, gdy G-Lista przepełni się realokowanymi sektorami, a napęd stanie się zbyt wolny, aby uzyskać dostęp do sektorów przy użyciu normalnego systemu operacyjnego. Na szczęście dzięki narzędziom w naszym laboratorium, takim jak PC-3000, problemy z oprogramowaniem układowym mogą być szybko i skutecznie naprawione.

Inne typowe przyczyny utraty danych na dyskach Western Digital

Ze względu ma to  Western Digital opracował tak wiele modeli dysków twardych, ulegają one różnym awariom ze względu na skalę produkcji. Zwłaszcza w przypadku modeli 2,5” często występuje usterka głowicy odczytu / zapisu. Jest to na ogół spowodowane tym, że takie dyski są używane w laptopach gdzie są narażone na warunki zewnętrzne. Na szczęście ze względu na masową produkcję tych napędów części są zwykle łatwo dostępne – bardziej niż w przypadku innych producentów Seagate, Samsung czy Toshiba.
Kolejna częsta awaria, na którą narażone są praktycznie wszystkie dyski to awaria elektroniki sterującej. Przeważnie tego typu usterki spowodowane są wadliwym zasilaniem. W skrajnych przypadkach wadliwy zasilacz może spowodować przepięcie , które zniszczy elektronikę jak również głowice zapisująco-odczytujące.

odzyskiwanie danych z dysku WD USB przenośnego

odzyskiwanie danych z przenośnego dysku WD USB

Zewnętrzne dyski Western Digital

Kolejnym nowym trendem, który rozpoczął Western Digital jest instalowanie natywnych interfejsów USB bezpośrednio na elektronice swoich dysków twardych. Dotyczy to w szczególności nowszych modeli Passport. Chociaż bez wątpienia obniża to koszty produkcji, eliminując potrzebę stosowania mostka USB / SATA, to jednak stwarza duże problemy z odzyskiwaniem danych. Jest to szczególnie ważne, ponieważ te modele są zazwyczaj zawsze szyfrowane. Często wymaga to niestandardowego skonfigurowania płyty SATA, a następnie niestandardowego odszyfrowania danych.

W naszej ofercie znajdą Państwo odzyskiwanie danych z uszkodzonych dysków WD niezależnie od uszkodzenia. Zapraszamy do naszego laboratorium na bezpłatną wycenę.