Naprawa uszkodzonego dysku po upadku nie jest prostym zadaniem. Wiele osób próbuje jednak odzyskać dane samodzielnie co niestety kończy się często wzrostem ceny lub brakiem możliwości odzyskania danych. Niestety porady z for internetowych zbierają tu żniwa i chyba nic tego już nie zmieni. Poniżej opiszemy kilka przypadków jakie trafiły do naszego laboratorium po samodzielnych naprawach i postaramy się wyjaśnić kilka kwestii związanych z odzyskiwaniem danych z takich dysków.

Na wstępie zaznaczymy, że najbardziej narażone dyski na upadek to dyski zewnętrzne z interfejsem USB, Kolejna grupa dysków to dyski z laptopów, które podczas upadku laptopa ulegają uszkodzeniu. Rzadko ale jednak trafiają do nas również dyski uszkodzone w wyniku uderzenia z komputerów stacjonarnych oraz serwerów NAS. Odporność dysku nie zależy ani od producenta, ani od obudowy w jakiej jest zamknięty. Wszystkie dyski WD, Seagate, Samsung, Toshiba, HGST oraz te zamknięte w obudowach jak ADATA, INTENSO, TRANSCEND, PNY, PQI czy jakiejkolwiek innej są narażone na uszkodzenie jeśli zostaną uderzone lub upuszczone podczas pracy a nawet w spoczynku.

Naprawa dysku zewnętrznego 3,5″ firmy SEAGATE- dysk nie wykrywa się po upadku

Klient dostarczył do nas dysk zewnętrzny USB, kupiony w jednym z marketów, który spadł z wysokości około 50cm na podłogę. Najbardziej zależało mu na odzyskaniu zdjęć ponieważ było tam całe jego archiwum z wielu lat. Oczywiściej jak to zwykle bywa pierwsze działania klient skierował na forum internetowe gdzie uzyskał kilka porad na temat jak odzyskać dane. Zaczęło się od zmiany obudowy USB – nic to jednak nie dało ponieważ dysk nadal nie zgłaszał się w komputerze. Kolejna porada polegała na zostawieniu dysku na noc podłączonego do komputera – i po tym zabiegu gdy rano sprawdził rezultaty okazało się, że dysk wydaje dźwięki jak szlifowanie metalu. Klient przyniósł tak uszkodzony dysk do naszego laboratorium ale nic nie udało się już zrobić. Poniżej prezentujemy stan dysku- co prawda nie tego, bo klient zabrał go od razu po darmowej wycenie, ale innego podobnego przypadku. Z dysku w takim stanie niewiele da się już zrobić.

uszkodzony dysk po upadku

uszkodzony dysk po upadku, szlif na talerzach

Dysk Seagate 2,5″ w obudowie zewnętrznej po upadku ze stołu na parkiet

Kolejny przypadek to upadek dysku ze stołu. Dysk był w spoczynku, czyli nie był podłączony do komputera i nie działał w momencie upadku. doszło do zablokowania głowic dysku na talerzach co objawiało się cyklicznym tykaniem lub cykaniem. Klient zaczął jak zwykle od forum, ale na szczęście nie rozebrał dysku i dostarczył go do laboratorium. Po sprawdzeniu okazało się, że dysk ma zblokowane talerze i umiejętne zdjęcie blokady pozwoliło na uratowanie głowic oraz odzyskanie 99% danych klienta.

Inny klient w podobnej sytuacji nie miał już tyle szczęścia, rozebrał dysk i próbując go naprawić zerwał głowice i porysował talerze dysku. poprzeczne rysy skutecznie uniemożliwiły odzyskanie danych.

Dysk WD elements 2TB po upadku

Innym przypadkiem jaki trafił w nasze ręce jest 2 TB dysk Westen Dygital, który upadł z około metra podczas pracy. Dysk był podłączony więc w momencie upadku talerze kręciły się a głowice obijały o ich powierzchnię. Po upadku klient próbował samodzielnej naprawy ponieważ dysk zgłaszał się po podłączeniu do komputera. Jak się okazało do nieudanej próby naprawy użył chyba wszystkich dostępnych w internecie programów do napraw dysków i odzyskiwania danych. Podejmował próby tak długo aż dysk zaczął klikać – co oznaczało uszkodzenie głowic i oczywiście podniosło cenę usługi do kilku tysięcy złotych. Dane udało się odzyskać niemal w 100% , jednak zostało to okupione zwiększeniem kosztów.

Naprawa dysków twardych, uszkodzonych czy to przez upadek czy z innego powodu nie jest prostym zadaniem. Ludzie pracujący w zawodzie zajmującym się odzyskiwaniem danych uczą się całe lata aby oferować skuteczne usługi. Jak wynika z naszych doświadczeń samodzielne działania w dużej części przypadków powodują znaczny wzrost cen odzyskiwania danych lub wręcz uniemożliwiają odzyskanie czegokolwiek. Dyski uszkodzone pierwotnie znacznie łatwiej, szybciej i taniej można naprawić niż te, które już były nieprofesjonalnie rozbierane lub zostały przeskanowane programami do ich naprawy.

Jeśli mają Państwo problemy z dyskiem zapraszamy na bezpłatną wycenę. Nasze laboratorium całkowicie za darmo sprawdzi dysk i oszacuje koszty odzyskania danych.