Taki komunikat przyprawia o mdłości większość użytkowników wszelkiego rodzaju nośników danych. Ale co on tak naprawdę oznacza i co można z tym zrobić? W tym artykule spróbujemy wyjaśnić kilka zagadnień.Komunikaty wyświetlane przez system operacyjny lub brak reakcji systemu na podłączenie nośnika mają różne podłoże. Wszystko zależy czy jest to problem  MBR (Master Boot Record), czy też BOOT sektora partycji. Jeżeli np. uszkodzeniu uległ BOOT sektor, system operacyjny przeważnie wyświetli komunikat aby sformatować dysk. System nie ma wtedy dostępu do danych.

Ten sam problem może dotyczyć również pendrive, który po włożeniu do portu USB chce się formatować . Windows może nas także poinformować o tym, że wolumin nie zawiera rozpoznawalnego systemu plików. Pendrive’y zwykle formatowane są bez użycia tablicy partycji w MBR ze względu na rzadko stosowany podział na dyski logiczne oraz na to, że przeważnie pendrive nie jest dyskiem rozruchowym. Oczywiście można pendrive sformatować tak jak dysk twardy przy użyciu specjalnego oprogramowania.

Awarie systemu plików w kartach pamięci, zwykle wykrywane są przez aparat fotograficzny podczas jego uruchamiania lub przy próbie wykonania zdjęcia. Urządzenie sygnalizuje to zwykle jako błąd karty pamięci w aparacie lub komunikatem karta niesformatowania, sformatuj kartę w tym aparacie. Błąd karty pamięci, może pojawić się także niespodziewanie podczas przeglądania zdjęć, czy przeglądania plików na komputerze.

Co to oznacza?

Przeważnie problem z systemem plików. Problemy z systemem plików w głównej mierze, powstają z winy samego użytkownika. Bardzo często uszkodzenia tego typu mogą występować w skutek nieprawidłowego ich odłączania (bez odinstalowania w systemie) , odłączenia zasilania podczas zapisu, błędów systemu operacyjnego, czy oprogramowania wewnętrznego samego urządzenia.

Aczkolwiek uszkodzenie systemu plików na nośniku flash może być również spowodowane fizyczną awarią. Wówczas system operacyjny zareaguje tak samo, ponieważ nie może odczytać prawidłowych informacji o systemie plików.

Oczywiście nie należy potwierdzać prośby o formatowanie. Komunikat zignorować, a nośnik niezwłocznie oddać do firmy specjalizującej się w odzyskiwaniu Danych. Koszty wcale nie muszą być wysokie.