Niemal każde przenośne urządzenie do przechowywania danych wykorzystuje dziś chip flash NAND do przechowywania informacji. Chipy NAND można znaleźć w dysku SSD, telefonie, pendrive i kartach pamięci, a nawet są stosowane w tradycyjnych dyskach twardych.
Nośniki  typu „Flash” przechowują dane zupełnie inaczej niż na tradycyjnym dysku twardym. Nie ma wirujących talerzy ani ruchomych części, które przechowują dane magnetycznie. Zamiast tego dane są przechowywane elektronicznie na układach nieulotnej pamięci, w której podstawowym elementem pamiętającym jest zmodyfikowany tranzystor. W nowszej komórce pamięci Flash obecna jest ponadto dodatkowo bramka izolowana elektrycznie. Tzw. „pływająca”. Znajduje się ona między bramką sterującą i kanałem

Wyróżniamy kilka nowych technologii wytwarzania kości pamięci elektronicznych:

– Komórki wielowartościowe – Standardowe, podstawowe komórki pamięci przechowują pojedyncze wartości binarne, 0 lub 1. W najnowszej technologii możliwe jest jednak wprowadzenie różnej ilości ładunku do pływającej bramki, przez co pojedyncza komórka pamiętająca reprezentuje wiele poziomów wartości. Komórka dwuwartościowa (multi-level cell, MLC) wykorzystuje cztery różne wartości, aby przechowywać dwa bity. Z kolei komórka trójwartościowa (TLC) wykorzystuje 8 różnych poziomów do przechowywania 3 bitów naraz.

– Pamięć Flash 3D – Pamięć 3D jest stosunkowo nowym rozwiązaniem, które pozwala w jeszcze większym stopniu zwiększyć gęstość zapisu poszczególnych komórek i obniżyć koszt w stosunku do pojemności pamięci Flash. Polega ono na wykorzystaniu trójwymiarowej struktury układu pamięci zamiast struktury powierzchniowej.

Ażeby móc właściwie wykorzystać komórki kości pamięci, potrzebny jest kontroler, który nimi zarządza. Można powiedzieć, że stanowi on interfejs między systemem hosta a układami pamięci. Wypełnia on liczne funkcje w systemie pamięci flash. Np. mapuje adres dostarczony przez hosta na konkretne komórki, rozkłada zapis Danych na poszczególne komórki – co ma przeciwdziałać wadom technologii NAND flash (czyli ograniczonej liczby zapisów na poszczególną komórkę pamięci).

Inną funkcją kontrolera jest detekcja i korekcja błędów – podczas odczytu informacji z matrycy flash istnieje możliwość wystąpienia błędów, dlatego kontroler podczas zapisu dodaje kilka bitów, które stanowią sumę kontrolną (ECC). Suma kontrolna jest odczytywana razem z danymi. Zastosowanie zapisów korekcyjnych pozwala na korekcję pojedynczych wadliwych bitów oraz wyznaczenie błędów występujących na wielu bitach.

Odzyskiwanie danych z pendrive flash USB

Pendrive USB to jedna z wielu nowoczesnych udogodnień, które wszyscy dziś przyjmujemy za pewnik. Są małe i przenośne – a zatem można je łatwo przekładać z jednego komputera do drugiego. A ponieważ dyski flash są urządzeniami półprzewodnikowymi, są dużo bardziej odporne na czynniki zewnętrzne niż tradycyjny dysk HDD (np. na  upuszczenie).
Jednak pendrive są nadal bardzo wrażliwe ze względu paradoksalnie na ich największą zaletę –  na ich  przenośność. W obwodach elektronicznych może pojawić się zwarcie. Wtyczka USB może zostać zgięta lub wyrwana w przypadku szarpnięcia bądź uderzenia, gdy jest podłączony. Wyciągnięcie dysku flash bez systemowego odmontowania może spowodować uszkodzenie systemu plików (wtedy również dane są niewidoczne – a dysk często prosi o formatowanie). więcej na https://centrumodzyskiwaniadanych.pl/z-pendrive/

Jak widać nie jest trudno stracić dostęp do Danych przechowywanych na dysku flash USB. Jeżeli masz problem z dyskiem flash najlepiej odwiedzić specjalistyczną firmę, która ma doświadczenie w przywracaniu Danych z tego typu nośników.

odzyskiwanie danych z kart pamięci i pendrive

odzyskiwanie danych z kart pamięci i pendrive

Odzyskiwanie Danych z kart SD/MicroSD

W telefonie, aparacie cyfrowym, kamerze sportowej lub innych urządzeniach mobilnych prawdopodobnie znajdziesz kartę SD lub kartę microSD. Te małe przedmioty mogą zawierać, wbrew pozorom, dużą ilość danych. Podczas korzystania z telefonu czy aparatu Twoja karta SD zapełnia się stopniowo bezcennymi zdjęciami i filmami. Jednak karty SD również mogą ulec awarii, zresztą jak każde inne urządzenie pamięci masowej. Więcej na https://www.alldatarecovery.pl/odzyskiwanie-z-kart-pamieci/

Usługi odzyskiwania Danych z pamięci NAND

Pamięć flash jest znacznie bardziej zaawansowana niż w tradycyjne nośniki magnetyczne. Aby odzyskać dane z urządzenia pamięci flash NAND, takiego jak dysk SSD, smartfon, tablet lub pamięć flash USB, wymagana jest szczególnie duża liczba zasobów i wiedzy specjalistycznej.
Tylko profesjonalne laboratorium odzyskiwania Danych, wykwalifikowani technicy którzy są zaangażowani w badania i rozwój, są w stanie wykonywać złożone działania potrzebne do odzyskiwania z urządzeń półprzewodnikowych.

Najczęściej dane są odzyskiwane z
Napędów USB Flash
Dysków półprzewodnikowych (SSD)
Napędów Apple Fusion
Kart SD i microSD
Smartfonów i tabletów