Wiele osób w dzisiejszych czasach potrafi obudzić się w rzeczywistości, którą ciężko jest zaakceptować, Awaria dysku, pendrive karty pamięci czy smartfona powoduje nagłą konieczność odzyskiwania danych. Nie znam osoby, która w dzisiejszych czasach nie miałaby zdjęć, kontaktów czy innych ważnych dokumentów, bez których właściwie nie istnieją. Tak więc odzyskiwanie danych cieszy się wyjątkową popularnością w ostatnich latach. Z czego to wynika?

Po pierwsze z tego, że jak nigdy do tej pory mamy potrzebę wytwarzania i gromadzenia danych w postaci cyfrowej. Kolejna sprawa to dostępność technologii. O ile jeszcze 20 lat wstecz komputery były drogie a ich możliwości ograniczone, dziś byle smartfon potrafi robić zdjęcia, wysyłać i odbierać pocztę nie mówiąc już o przechowywaniu kontaktów.

Kolejna ważna sprawa wpływająca na popularność usług odzyskiwania danych, o której rozmawiałem ostatnio z kolegą z alldatarecovery.pl , jest ciągłe obniżanie kosztów produkcji, zwiększanie pojemności dysków oraz obniżanie jakości produkowanych nośników. To przekłada się również na dostępność technologii ale i na awaryjność nośników.

Jeszcze inna kwestia to kupowanie na siłę sprzętu przeznaczonego do np gier i używanie go do prac biurowych, gdy ten jest z racji mocnych kart graficznych i procesorów znacznie bardziej awaryjny.

Wiele osób próbuje również podejmować samodzielne próby odzyskania danych, ponieważ wydaje się to bardzo proste. To przeważnie zwiększa tylko koszty usług, ponieważ działa podejmowane przez użytkowników tylko dokładają pracy.

Jeszcze inna kwestia, o której nie można zapomnieć to kopie zapasowe, których praktycznie nikt nie robi, a jeśli już nawet to bardzo rzadko.