Dysk Sieciowy LACIE 500GB. Obudowa świeci, ale dysk nie daje znaków życia. W praktyce wewnątrz zamontowany jest dysk Samsung HD502JI.

Klient zgłosił, że dysk nie jest widoczny w systemie. Na własną rękę przełożył dysk do innej obudowy, w której podobno system prosił o formatowanie. Wcześniej zdarzały się podobne historie z tym dyskiem, ale zawsze po 2-3 razie startował.. Na dysku jest ok 570 GB zdjęć rodzinnych i filmików z różnych okoliczności.. Najważniejsze są zdjęcia…

Po pierwszej diagnozie okazało się, że dysk wygląda na sprawny. System SMART pokazuje, że dysk jest w dobrym stanie. Krótki, losowy test odczytu, przebiegł pomyślnie i bez błędów, a napęd wydaje się normalnie pracować. Zatem problem jest prawdopodobnie logiczny.

Podłączony do stacji do testowania dysków uzyskano dostęp do oprogramowania układowego urządzenia. Następnie przeszukano sektor 0. W sektorze 0 komputer próbuje odnaleźć schemat całego dysku, znany jako system plików.
Sektor 0 daje również informację komputerowi, ile partycji znajduje się na twardym dysku i na których sektorach te partycje się zaczynają. Okazało się, że partycje były linuxowe w postaci ExtFS . Zostały zmontowane w trybie do odczytu, następnie przekonwertowane na NTFS i wkopiowane.

Na szczęście poza wymianą obudowy USB , użytkownik nie dokonywał żadnych zmian, skanowań ani przeróbek dysku. To pozwoliło na bezproblemowe wykopiowanie Danych.

Wszystkie dane zostały z powodzeniem odzyskane. Niektóre zlecenia można zakończyć z minimalnym kosztem. Jeżeli tylko klient zachowuje podstawowe zasady obsługi uszkodzonego nośnika, a sam nośnik nie ma rozległych fizycznych uszkodzeń.