Dysk SSD a trwałość Danych
Coraz bardziej lubimy dyski SSD i coraz bardziej skłaniamy się do ich zakupu. Czemu? Ponieważ są szybkie, odporne za czynniki zewnętrzne i lekkie. Pewne modele zajmują też sporo mniej miejsca. Zastanawiamy się jednak czy są takie idealne, jak mówią o nich producenci. Czy są zatem bezpieczne i długowieczne?
Przyjrzyjmy się zatem bliżej tym rozwiązaniom. Dane na dyskach SSD nie są przechowywane w postaci zapisu magnetycznego jak na dyskach HDD, lecz jako stan bramek logicznych , które znajdują się we wlutowanym układzie scalonym (jest to pamięć typu NAND flash). Dysk taki zbudowany jest z kontrolera znajdującego się na płycie głównej odpowiedzialnego za działanie całego układu, kilku chipów pamięci (w zależności od pojemności nośnika). Te pamięci nazywane są ROMami i są tak skonstruowane, że utrzymują dane po wyłączeniu zasilania. Czyli zatem pamięć flash jest pamięcią trwałą.
Zasada działania takiej pamięci polega na tym, że każda komórka pamięci uzyskuje określony ładunek elektryczny, będący nośnikiem bitu pamięci. Niestety – W czasie eksploatacji dysków SSD, nieuchronnie pojawiają się uszkodzone komórki pamięci, które po prostu zostają wyeksploatowane. W większości przypadków awarie dysków SSD są konsekwencją pojawienia się przekłamań w informacji serwisowej wynikających z nadmiernego zużycia komórek pamięci.
Każda operacja zapisu danych powoduje zużywanie komórek pamięci flash – a co za tym idzie skraca długość cyklu życia dysku SSD.
MLC (Multi Level Cell) – który mieści dwa bity danych na komórkę.
Oprócz nich mamy jeszcze SLC (Single Level Cell) – mieści jeden bit danych w każdej komórce oraz TLC (Triple Level Cell) albo 3-bitowy MLC – mieści trzy bity danych.
Zbudowane na pamięciach Flash-NAND dyski SSD – są bardzo różne od siebie, jeśli chodzi o ich wewnętrzną strukturę, budowę , stosowane algorytmy zapisu danych, sposoby pracy kontrolera, tablice translacji, wyłączania zużytych komórek pamięci, metod szyfrowania Danych, wyłączania zużytych komórek pamięci. Te wszystkie parametry mają wpływ na niezawodność i długowieczność dysków SSD. Warto zatem często kontrolować system SMART takiego dysku.
Dysk SSD a odzyskiwanie Danych
Coraz bardziej lubimy dyski SSD i coraz bardziej skłaniamy się do ich zakupu. Czemu? Ponieważ są szybkie, odporne za czynniki zewnętrzne i lekkie. Pewne modele zajmują też sporo mniej miejsca. Zastanawiamy się jednak czy są takie idealne, jak mówią o nich producenci. Czy są zatem bezpieczne i długowieczne?
Przyjrzyjmy się zatem bliżej tym rozwiązaniom. Dane na dyskach SSD nie są przechowywane w postaci zapisu magnetycznego jak na dyskach HDD, lecz jako stan bramek logicznych , które znajdują się we wlutowanym układzie scalonym (jest to pamięć typu NAND flash). Dysk taki zbudowany jest z kontrolera znajdującego się na płycie głównej odpowiedzialnego za działanie całego układu, kilku chipów pamięci (w zależności od pojemności nośnika). Te pamięci nazywane są ROMami i są tak skonstruowane, że utrzymują dane po wyłączeniu zasilania. Czyli zatem pamięć flash jest pamięcią trwałą. Efekt ten uzyskany jest dzięki temu, że w procesie zapisu danych, każda komórka pamięci uzyskuje określony ładunek elektryczny, będący nośnikiem bitu pamięci. Niestety – i jest to największa wada pamięci flash – każda z takich komórek ma ograniczoną liczbę cykli zapisu danych, które można na niej wykonać w ciągu całego cyklu życia urządzenia. więcej informacji: odzyskiwanie danych z dysku SSD.