W dzisiejszych czasach posiadamy od kilku do kilkunastu urządzeń elektronicznych. Niektóre mamy od dawna niektóre to świeżynki na rynku. Nie oznacza to jednak, że starszy sprawny sprzęt musimy wymienić na nowy, aby współgrał z nowszymi urządzeniami . Czasem o podwyższenie jakości oraz lepszą pracę dba producent. Czyli aby nasze sprzęty nadążały za rozwojem technologii pozwala nam na samodzielne dostosowanie ich do obowiązujących trendów. Chodzi tu o aktualizacje. Najczęściej możemy się z tym spotkać w smartphone, tabletach, konsolach i niektórych sprzętach agd (np. telewizory, kuchnie ) gdzie jest to aktualizacja systemu tzw. Firmware. W laptopach mamy możliwość pobrania aktualizacji systemu lub całkowitą jego zmianę poprzez upgrade.
Co oznacza taka aktualizacja dla użytkownika i dlaczego niektórzy boją się jej zrobić. W przypadku komputerów aktualizacja do wyższego systemu pojawia się w momencie pojawienia się na rynku jego nowszej wersji tak było z Windowsem 8 powstała jego wersja Windows 8.1. I dzieje się tak teraz ponieważ pojawił się windows 10. Wszyscy użytkownicy niższych systemów mają możliwość zaktualizowania swojego systemu do wyższej wersji. W przypadku komputerów nie zawsze najnowszy system sprawnie działa ze starszym sprzętem. Po prostu mogą nie spełniać wymogów sprzętowych. Np. możemy mieć za mało pamięci ram.
W przypadku smartfonów i innych urządzeń funkcja wgrania nowszego firmweru zazwyczaj znajduje się w ustawieniach. Jeśli tylko takie oprogramowanie jest dostępne to wystarczy dokonać jego aktualizacji. Oznacza to, że producent ma pod kontrolą to do którego momentu możemy „ulepszyć” system. Inaczej niż w przypadku komputerów tam jest wolna ręka i niezależnie czy będzie sprzęt działał poprawnie czy nie możemy dokonać upgredu.
Takie aktualizacje warto wgrywać ponieważ posiadają one poprawki występujących w oprogramowaniu błędów. Dają możliwość korzystania z programów, które wcześniej nam nie działały. Lub po prostu zmieniają szatę graficzną aplikacji. Te aktualizacje w notebookach działają tak samo jak w innych urządzeniach – telefonach, telewizora itp. Duża część użytkowników nie wykonuje aktualizuje wcale. Natomiast przypadku laptopów up gradów użytkownicy nie wykonują ponieważ bardzo przyzwyczajają się do wyglądu i obsługi danego systemu dlatego nie lubią zmian i zostają przy pierwotnym systemie. Microsoft daje takim użytkownikom wgrywanie samych aktualizacji bez zmiany systemu. Aby choć trochę ich system odświeżyć.
Aktualizacja oprogramowania w komputerach jak i smartphone nie powoduje utraty danych znajdujących się w urządzeniu. Tego często obawiają się użytkownicy. Że po aktualizacji system będzie taki jak w momencie zakupu. Nic bardziej mylnego. Wszystkie dane i ustawienia zostają nienaruszone. W przypadku upgrade systemu Windows dane również nie zostają utracone. To jednak czasem tylko pobożne życzenia producentów oprogramowania.. Niestety czasem może przytrafić się jakiś błąd aktualizacji i wtedy telefon nie ma już naszych plików. Podczas aktualizacji do Windows 10, szczególnie gdy jest mało miejsca na dysku potrafi dojść do usunięcia części danych
Największym ryzykiem podczas wgrywania aktualizacji we wszystkich sprzętach jest nagłe przerwanie i może to spowodować uszkodzenie systemu . Dlatego zawsze przed rozpoczęciem ich wgrywania urządzenie prosi o podłączenie do zasilacza i sprawdzenie czy bateria jest naładowana.
Tak jak zostało to opisane aktualizacja systemu w smartfonach jak i komputerach to w większości przypadków nic strasznego i warto je wykonywać, aby nasz sprzęt działał sprawniej i rozwijał się wraz z dostępną technologią. Niemniej jednak zawsze warto wykonać kopię zapasową zanim przystąpimy do działania