Nośnik Nie działa, nie widzi go komputer. Wcześniej dysk nie wykazywał oznak awarii. Być może przyczyną usterki było wcześniejsze uszkodzenie zasilacza w komputerze lub wahania zasilania.
Dysk twardy został przetestowany i ustalono, że ma uszkodzoną płytę elektroniki. Płytka została wymieniona na zamiennik z tej samej serii i grupy produktów oczywiście z przeprogramowaniem firmware. Podczas testu głowic odczytu / zapisu również wykryto nieprawidłowości. Dysk nie identyfikował się prawidłowo i nie pokazywał pojemności. Nie przechodził do trybu gotowości.
Procedura odzyskiwania danych
Napęd został uruchomiony za pomocą metody hot swap przy użyciu urządzenia diagnostycznego, aby określić, czy można odczytać istniejące głowice przed ich wymianą. Zrobiono kopie modułów strefy serwisowej, mapę głowic oraz podjęto próbę selektywnego kopiowania z nieuszkodzonych głowic. Niestety po odczytaniu kilku MB z dwóch z nich, napęd się zatrzymał.
Głowice do odczytu / zapisu zostały wymienione z odpowiedniego dysku- dawcy. Uszkodzony dysk się natychmiast zainicjował. Wykonano kopię zapasową ścieżek i rozpoczęto proces kopii posektorowej. Niestety dysk cały czas miał problem z czytaniem strefy serwisowej (najwyraźniej ma uszkodzenia sektorów na tym obszarze).
Nie obyło się bez procedury „hot swap”. Jest to metoda wymienianej na gorąco płytki elektroniki z załadowanym oprogramowaniem sprzętowym z innego dysku. Niestety jest bardzo dużo uszkodzonych sektorów w strefie serwisowej i w pierwszych 10 procentach powierzchni magnetycznej
Około 29% znaczników nie daje się odczytać..
Po wymianie kompletu udało się odczytać większość Danych, które zadowalały Klienta. Generalnie zlecenie zakończone powodzeniem. Użytkownik odebrał dane
Na przykładzie tego zlecenia widać jak zgubne dla dysku mogą być wahania zasilania. Nie tylko uszkodzeniu może ulec elektronika dysku , lecz także przedwzmacniacze głowic, albo wręcz same głowice. Warto stosować zasilacze awaryjne do komputerów, w których przechowujemy szczególnie ważne dane.