Naprawa komputera z uszkodzonym dyskiem to nie jest jakaś wielka filozofia. Wystarczy wymienić dysk, zainstalować system, programy i po kilku godzinach komputer lub laptop jest przywrócony do życia. W wielu przypadkach szczególnie w komputerach stacjonarnych nie potrzeba do tego nic poza śrubokrętem. W przypadku laptopów operacja pewnie będzie bardziej skomplikowana i nie każdy sobie z tym poradzi, ale też jest to do zrobienia.

Pamiętaj jednak, że zanim zaczniesz cokolwiek robić samemu odłącz zasilanie oraz baterię. W innym przypadku łatwo może dojść do uszkodzenia układów zasilania na płycie głównej lub nawet procesora.

Problem zaczyna się gdy usterka dysku nie jest oczywista, bo komputer np. uruchamia się i nawet da się na nim pracować ale co jakiś czas się resetuje lub wyłącza. Znalezienie usterki w takim przypadku może nie być takie proste, ponieważ za taki stan rzeczy może odpowiadać również uszkodzenie płyty głównej, pamięci RAM, procesora, zasilacza a nawet niekompatybilne sterowniki.

W serwisach komputerowych technicy przeważnie mają odpowiednie programy diagnostyczne za pomocą których mogą przetestować takie elementy jak pamięć RAM, dysk czy procesor, mogą też zmierzyć napięcia zasilania. Niemniej nie zawsze wyniki takich testów są jednoznaczne i wskazują na konkretne uszkodzenia.

Często w procesie diagnostyki wykorzystuje się podmianę elementów i testy obciążeniowe.

Można i służ do tego różne programy jak np. CrystalDiskInfo czy Victoria. Oba te programy umożliwiają odczytanie danych z modułu S.M.A.R.T dysku, który zbiera takie parametry jak temperatura pracy, ilość uruchomień, czas pracy, ilość relokowanych sektorów czy np. ilość uderzeń podczas pracy i wiele więcej. Dzięki tym parametrom możemy oszacować kondycję dysku.

Czy można zatem jakoś sprawdzić dysk w komputerze ?

Program Victoria umożliwia również sprawdzenie odczytu oraz zapisu do każdego sektora dysku, co pozwala na dokładniejsze sprawdzenie kondycji. Należy tu jednak bezwzględnie zaznaczyć, iż wykonywanie takiego testu jeśli na dysku są ważne pliki może doprowadzić do utraty danych lub znacznego pogorszenia stanu.

Osoby zajmujące się profesjonalnie odzyskiwaniem danych i naprawa komputerów wiedzą o tym i zanim przystąpią do testów zabezpieczają dane klientów.

Naprawa komputera z uszkodzonym dyskiem może, wbrew pozorom, nie być taka prosta i jeśli nie mamy odpowiedniego zaplecza, części na podmianę i miejsca na kopie zapasową danych, tak naprawdę może być trudna do przeprowadzenia.

Warto więc zastanowić się nad tym czy nie oddać komputera do serwisu w celu dokładnej diagnozy i rozwiązania problemu.

Co odpowiada za zużycie dysku:

  1. Zbyt wysoka temperatura pracy – przegrzewanie dysku jak i innych elementów komputera niestety prowadzi do różnych awarii. Warto więc wykonywać czyszczenie układu chłodzenia i dbać o czystość sprzętu
  2. Przenoszenie i uderzanie dysków podczas pracy
  3. Włączanie sprzętu który został mocno wychłodzony ( np. zimą), zaraz po wejściu do biura lub domu
  4. Mała ilość wolnego miejsca na dysku ( szczególnie na dysku SSD)
  5. Częste awarie zasilania i niekontrolowane wyłączanie się komputera
  6. Przesyłanie dużych ilości danych

Komputery i laptopy służą do pracy i niektórych operacji nie da się uniknąć, ale zawsze można ograniczyć czynniki, które najbardziej wpływają na żywotność dysków. Warto również zadbać o cykliczne kopie zapasowe, bo tylko one mogą nas uchronić od utraty danych.

Jeśli potrzebujesz kompleksowej usługi zapraszam do skorzystania z usług Megaserwis S.C. z Warszawy