„Nie wykryto dysku twardego” to problem, który może przybierać różne formy. Problem ten może pojawić się podczas uruchamiania komputera wyświetlając komunikat o błędzie „brak urządzenia rozruchowego”. Może też pojawić się po podłączeniu zewnętrznego dysku twardego co będzie się wiązać z wyświetlaniem monitu o „zainicjowanie” lub „sformatowanie” dysku. W każdym razie utraciłeś w tym momencie dostęp do swoich Danych
Jest to zła wiadomość dla każdego użytkownika. Na naszych twardych dyskach przechowujemy wiele cennych danych, od niezastąpionych zdjęć rodzinnych po ważne dokumenty biznesowe i finansowe. Awaria dysku twardego prawie zawsze nas zaskakuje i nigdy nie jesteśmy na nią przygotowani.
Błąd niewykrytego dysku twardego – jakie są przyczyny?
Jednym z najprostszych wyjaśnień błędu „nie wykryto dysku twardego” nie jest sam dysk twardy. Często powodem mogą być kable łączące napęd z komputerem. Czy to będzie kabel SATA, Czy USB, warto zacząć diagnozę właśnie od tego. W przypadku zewnętrznego dysku twardego problemem jeszcze może być interfejs sprzętowy SATA-USB.
Czasami jednak problem może dotyczyć samego dysku twardego.
Jedną z możliwości jest uszkodzenie logicznego systemu plików dysku twardego. Jeśli sektor rozruchowy dysku, tabela partycji ulegnie uszkodzeniu, dysk może przestać działać poprawnie. W takich przypadkach często zgłasza się jako pusty. Może to w konsekwencji spowodować monitowanie komputera o zainicjowanie / sformatowanie dysku podczas jego podłączania. Logiczna awaria dysku twardego może również powodować błędy podczas rozruchu dysku twardego i komunikaty o błędach „nie można wykryć dysku twardego”.
Innym potencjalnym winowajcą są fizyczne komponenty dysku twardego. Dyski twarde mają bardzo wrażliwy, złożony i skomplikowany mechanizm odczytu i zapisu. Producenci tak projektują te mechanizmy, aby mogły wytrzymać długi czas intensywnego użytkowania, jednak części dysku twardego zużywają się prędzej czy później. Dyski HDD też mają wady fabryczne również ze względu na to, że żyjemy w czasach, kiedy przemysł komputerowy rozwija się bardzo szybko, a producenci dysków są zmuszeni wprowadzać na rynek niedopracowane urządzenia, by nadążyć za trendami i nowymi rozwiązaniami. Ta tendencja ma zdecydowanie negatywny wpływ na jakość produktu. W związku z tym jakość wykonania dysków spada i dysk przestaje być widoczny w komputerze lub zaczyna klikać i zgrzytać. Co oznacza w większości przypadków uszkodzoną głowicę lub przedwzmacniacz.
Co oznacza już konieczność wizyty w specjalistycznej firmie odzyskującej dane.