Profesjonalne odzyskiwanie danych z dysku uszkodzonego mechanicznie należy rozpocząć od dokładnej analizy. Mnogość usterek jakie spotyka się w tych nośnikach z roku na rok rośnie w ogromnym tempie. Sytuacja raczej się nie poprawi ponieważ dążenie do obniżania kosztów i podnoszenia sprzedaży dominuje nad jakością wykonywanych urządzeń. Obezna żywotność dysków twardych nie przekracza trzech lat,  a co za tym idzie ilość zleceń odzyskiwania danych również rośnie.

W takiej sytuacji koniecznie staje się rozbudowywanie laboratorium oraz nieustanne rozwijanie umiejętności i pogłębianie wiedzy.

W dyskach twardych dominują uszkodzenia mechaniczne

Oszczędności na materiałach, dążenie do obniżenia kosztów i wagi spowodowały, że dyski twarde stają się bardzo delikatne. Już niewielkie wstrząsy podczas pracy prowadzą do mikro uszkodzeń na talerzach większe uderzenie lub nagły zanik prądu mogą doprowadzić do unicestwienia dysku.

Uszkodzenia elektroniki dysku twardego

Elektronika w dysku jest przypisana tylko do jednego dysku. Pomimo tego samego modelu przełożenie jej do innego nic nie da. Zasilacze w komputerach i laptopach często ulegają awariom co prowadzi do sytuacji gdy na dysk twardy podawane jest wyższe niż zaprojektowane napięcie zasilania. Często w dyskach przenośnych zasilanych z 12V użytkownicy podpinają 19V zasilacz od laptopa. Łatwo się pomylić bo wtyczki pasują zamiennie. Poza zewnętrznymi uszkodzeniami często dochodzi do awarii układów sterowania silnikiem oraz rozprogramowania pamięci.

Firmware (Oprogramowanie) dysku to również pięta achillesowa

Dysk twardy ma bardzo dużo oprogramowania, które odpowiada za pracę dysku, pozycjonowanie głowic i lokalizację sprawnych sektorów. Uszkodzenia firmawre często są mylone z awarią głowic ponieważ dysk może się zachowywać podobnie. Do prac z tą częścią dysku wymagane jest specjalistyczne oprogramowanie i kosztowne aktualizacje. Co roku bowiem wychodzi kilkadziesiąt nowych modeli dysków co sprawia, że trzeba utrzymywać aktualizacje na bieżąco.

Odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku

Jak widać w dyskach twardych możemy się spotkać z ogromną różnorodnością uszkodzeń. Dla użytkownika zawsze jest to brak dostępu do ważnych danych. Dopiero doświadczony inżynier jest w stanie określić rodzaj uszkodzenia i dobrać odpowiednie procedury w celu odzyskania danych. Zasadą nadrzędną w tej profesji jest „Jak najmniejsza ingerencja w nośnik”. W przypadku problemów zapraszamy na bezpłatną analizę. Odzyskujemy dane ze wszystkich dysków twardych produkowanych przez Seagate, Western Digital, Samsung, Hitachi, Toshiba, Maxtor, oraz dysków USB (przenośnych).