Z punktu widzenia użytkownika objawy uszkodzonego dysku to przeważnie brak dostępu do danych. Nie można nic nagrać, ani zgrać z dysku. Tego typu przypadki są związane z różnymi uszkodzeniami, które opiszemy poniżej:

1. Bad Sectory – czyli uszkodzone sektory dysku z których nie można nic odczytać.

W zależności od ilości i umiejscowienia Bad Sectorów możemy mieć sporadyczny dostęp do danych. W przypadku bardzo małej ilości dysk może się zachowywać normalnie. W przypadku większej mogą się pokazać następujące objawy:

  • Dysk nie zgłasza się w systemie
  • Dysk bardzo wolno pracuje
  • Dysk zgłasza się, ale nie można nic odczytać
  • Laptop, Komputer zawiesza się podczas pracy lub nie można uruchomić systemu

Wiele osób za poradą forów i portali internetowych stara się programami do sprawdzania stanu dysku jak HD Tune, Victoria czy MHDD skanować dysk w poszukiwaniu błędów. Jest to najgorsze co można zrobić. Dochodzi wtedy do dodatkowych uszkodzeń. Zakładając, że dysk początkowo miał 100 Bad Sectorów po takim teście może mieć nadal 100, 101 lub 100000 czy 10000000. Wielokrotnie słyszeliśmy takie opowieści od naszych klientów.

2. Uszkodzenia elektroniki w dysku twardym

W takiej sytuacji dysk najczęściej nie daje oznak życia. Nie ma sensu przekładać elektroniki z innego dysku o takim samym modelu bo to i tak nie zadziała. Wiele poradników z internetu sugeruje takie rozwiązanie ale to już nie są lata 80 i 90 XX wieku. Produkcja dysków twardych zmieniła się od tamtych czasów i każda elektronika jest indywidualna dla jednego dysku (z małymi wyjątkami).

3. Uszkodzenie głowic odczytująco-zapisujących w dysku

W przypadku uszkodzenia głowic w zależności od stopnia uszkodzenia możemy spotkać się z następującymi objawami:

  • Dysk zgłasza się w komputerze ale nie można odczytać danych
  • Dysk klika, piszczy, zgrzyta lub wydaje inne dziwne dźwięki

Ogólnie jest to jedna z cięższych usterek w procesie odzyskiwania danych. Dobór głowic jest podyktowany różnymi obwarowaniami i nawet mając dziesiątki dysków tego samego modelu może nie udać się znaleźć kompatybilnych.

4. Uszkodzenie silnika dysku

  • W takiej sytuacji dysk może się rozkręcać, ale nie osiąga wystarczających obrotów do odblokowania głowic
  • Silnik może być zablokowany lub na talerzach mogą się przykleić głowice

Wiele osób przychodzi z dyskami w częściach licząc na to, że poskładamy je i jeszcze odzyskamy 100% danych. Nic bardziej mulnego. Talerze w dysku przekłada się w ostateczności. Każde laboratorium najpierw zrobi wszystko co możliwe aby odblokować silnik, a dopiero jeśli to nie pomoże zajmie się przekładaniem talerzy. Jest to czynność obarczona największym błędem ponieważ nawet minimalne przesunięcie talerzy względem siebie kończy się brakiem możliwości odzyskania danych

5. Uszkodzenia Firmware dysku – uszkodzenie strefy serwisowej

  • Do objawów dysków uszkodzonych w ten sposób możemy zaliczyć:
  • Dysk zgłasza się w Biosie z zerową pojemnością lub z inną niż powinien
  • Dysk nie odczytuje pewnych obszarów danych
  • Dysk teoretycznie normalnie się rozkręca ale nie zgłasza się w ogóle – to może być również uszkodzenie silnika lub głowic.

Do tego typu napraw potrzebne jest specjalistyczne i niestety drogie oprogramowanie. Nie ma co się łudzić że uda się cokolwiek zrobić w domu za darmo, pomijając dyski Seagate Baracuda serii 7200.11 i 7200.12, ale i tu w ostatnich czasach zaczynają przeważać usterki głowic czy silników względem usterek firmware (typowych zaraz po wprowadzeniu tych dysków na rynek).

Jak widać objawy uszkodzonego dysku twardego są bardzo zróżnicowane i niestety niejednoznaczne. Potrzeba doświadczenia a niekiedy specjalistycznego oprogramowania aby określić co jest przyczyną awarii. Jeżeli z twoim dyskiem dzieje się coś nie tak – Przyjdź do nas na bezpłatną wycenę. Sprawdzimy jaki rodzaj usterki przytrafił się Twojemu dyskowi i oszacujemy koszty odzyskiwania danych. Nie musisz się zgadzać, ale zanim zaczniesz samodzielne odzyskiwanie danych przyjdź do nas. Jeśli na dysku masz wyjątkowo ważne dane jak firmowe dokumenty, zdjęcia całego życia czy coś innego – Zrobimy wszystko co możliwe, aby Ci pomóc.

W naszym laboratorium odzyskasz dane z każdego dysku Seagate, Samsung, Toshiba, Hitachi, Western-Digital, Maxtor oraz z dysków przenośnych.